Barvy bytu

Teorie barev a váš vysněný byt

Jak obyčejná barevná sladěnost dokáže ovlivnit psychickou pohodu a udělat Vás tak produktivnější?
Tomuto tématu jsme se věnovali částečně již v našich předchozích článcích, nicméně věříme, že má smysl rozebrat jej podrobněji a věnovat mu více prostoru.

 

Barvy a jak rozšířit jejich variabilitu

Počet kombinací barev, které spolu lze kombinovat, je omezený počet. K lepšímu znázornění nám pomůže barevné kolo, složené ze základních barevných kombinací. Z pravidla rozlišujeme několik barevných variací, které označujeme podle pozice na barevném kole.

  • Komplementární – barvy, které jsou naproti sobě
  • Analogové – barvy, které spolu sousedí
  • V trojúhelníkovém vzájemném postavení
  • Ve čtvercovém vzájemném postavení

Nejčastější možností jak paletu barev trochu rozšířit (například při výběru komplementárního způsobu výběru), je možnost změny sytosti barvy. Je nutno brát ale v potaz že sytost barev bude ovlivněna zároveň světelnými podmínkami, a proto je takový výběr barev lepší nechat pro někoho se zkušeným okem.

Pocity a dojmy

Napadlo vás někdy, proč je romantika a vášeň spojovaná s červenou barvou? Je to ze stejného důvodu, proč si lépe odpočinete v místnostech s tmavším odstínem barev. Každá barva totiž stimuluje náš mozek trochu jiným způsobem. Právě s takovým aspektem je důležité při navrhování bytu počítat. Například při volbě tmavší utlumené barvy v pracovně, muže v krajních případech dojít i ke snížení produktivity. Stejně tak v obývacím pokoji, kde chcete zpravidla relaxovat, nechcete mít rušivý a povzbuzující element. Zrovna tak modré a chladné zdi v ložnici můžou působit nekomfortně a snížit tak kvalitu vašeho spánku.

Faktor X

Co se ovšem těžko zanáší do tabulek nebo pravidel je Váš subjektivní pocit z barev a v neposlední řadě světelné podmínky každé jedné místnosti ve vašem bytě. Samozřejmě světelné podmínky lze do určité míry nebrat v potaz, nicméně při velké investici jako je rekonstrukce bytu si chcete být z pravidla jistí, že bude maximálně efektivní a výsledek bude přesně takový, jaký očekáváte. Doporučujeme tedy minimálně konzultaci s bytovým designerem, který má zkušenosti a ví na jaké detaily se zaměřit.

 

Zvažujete, zda využít služeb bytového architekta?

Pak neváhejte a napište nám.

Na nezávazné a bezplatné schůzce nám povíte své představy a nabídneme vám možnosti, jak vám pomoci s vaším bydlením.

lmdesign

About lmdesign

VZORKOVNA:

Plzeňská 2311/2a

České Budějovice

+420 721 722 455

info@lmdesign.cz

Lukáš Moudrý

Interiérový designer České Budějovice

Na sadech 202, 373 71 Hůry

IČ: 01909223

Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku od 16. srpna 2017

Vedený u Živnostenského úřadu v Českých Budějovicích

Není plátce DPH

Nábytek.Design M spol. s r.o.

Plzeňská 2311/2a

České Budějovice

+420 386 354 644

info@svetceskehonabytku.cz

LMdesign © 2017. Interiérový design České Budějovice